Kombi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?


1.Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kombi alımı esnasında nasıl bir ürünalacağınız hakkında daha öncede bir izleniminiz yoksa araştırma yapın. Satışbüroları tarafından tavsiye edilen cihazın kapasitesinin kullanacağınız yeriçin yeterli olup olmadığı hakkında bilgi edinin. Sektörde söz sahibi,  geniş servis ağı olan ve güçlü firmalarınürünlerini tercih edin. TSE belgesinin olup olmadığı mutlaka öğrenin. Ayrıcakombi alımı sırasında tercihimiz kombinin maliyeti değil, cihazın yakıt tüketimbedeli ve arıza esnasında oluşabilecek servis maliyetlerinin de önemli olduğunu unutmayınız. 

2.Kaç Çeşit Kombi Vardır? 

Günümüz teknoloji ile üretimi yapılankombiler çalışma prensibine göre bacalı, hermetik ve yoğuşmalı olmak üzere üççeşittir.

3.Kombileri Birbirinden Ayıran Özellikler Nelerdir?

Günümüzde kullanılan kombiler çalışmaprensipleri ve istenilen şartlara göre aynı özelliklere sahip olmakla berabermarkaların kendilerine has geliştirdikleri kontrol sistemleri ve kullanıcılarahitap eden konfor özelliklerine göre değişmektedirler.

4. Bacalı Kombi ile Hermetik Kombi Arasındaki Fark Nedir?

Bacalı kombilerin atık gaz sistemlerindefan yoktur. Cihazda oluşan Atık gaz, sıcaklıktan dolayı genleşerek yükselir ve bacavasıtasıyla atmosfere atılır. Bu nedenle bacalı kombi cihazlarınınkullanılacağı ortamda standartlara uygun yapılmış bir bina bacası mutlakabulunmalıdır. Hermetik kombilerde ise cihazda oluşan atık gazı atmosfere atmakiçin içerisinde fan bulunmaktadır. Atık gaz fan yardımıyla bağlı bulunduğu bacaaparatı yardımıyla iç borudan atmosfere atılırken, dış borudan ise yanmasırasında kullanılan temiz hava yanma odasına çekilir.

5.Kullnım İçin Hangi Kombiyi Tercih Etmeliyim?

Cihazın kullnılacağı ortamın bulunduğu binadastandartlara uygun yapılmış müstakil baca mevcut ise bacalı kombiyide kullanbilirsinizfakat hermetik kombi her zaman daha güvenli ve kuruluş itibariyle daha pratiktir. 

6.Yoğuşmalı Kombilerin Özelliği Nedir?

 Yoğuşmalı kombilerin en önemli özelliği bacaeğimi sayesinde atık gaz içindeki su buharını yoğuşturarak ve baca gazı sıcaklığınıdüşürerek ilave verim artışı ve enerji kazanırlar. Bu özellikte biz kombikullanıcılarına az maliyetle çok verim almamızı sağlar. 

 

7.Maliyeti Diğerlerine Göre Yüksek midir?

Yoğuşmalı kombiler gerek cihazfiyatlarının yüksek olması, gerekse düşük sıcaklıkta çalışmasından dolayı sistemdetakılı olan radyatör fazlalığından dolayı ilk yatırım maliyeti yüksektir.